Wypożyczenia RFID

W wielu bibliotekach, w których wdrożono rozwiązania RFID, czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów udostępnianych w tzw. wolnym dostępie. Mogą swobodnie przeszukiwać zasoby biblioteczne i wybierać pozycje do wypożyczenia. Sam proces wypożyczania zbiorów jest wyjątkowo łatwy i przyjazny zarówno dla bibliotekarzy jak i czytelników. Wybrane pozycje można wypożyczyć samodzielnie, korzystając z dedykowanego stanowiska do samodzielnych wypożyczeń lub na stanowisku bibliotekarza.

System biblioteczny rozpoznaje użytkownika po osobistej karcie bibliotecznej a książki na podstawie informacji z zaprogramowanej etykiety bibliotecznej RFID. Następnie przypisuje on odczytane książki do jego konta. Wydrukowanie potwierdzenia wieńczy proces wypożyczania.

Czytelnicy niepełnosprawni mogą również z powodzeniem dokonywać samodzielnych wypożyczeń, korzystając ze stanowiska o regulowanej wysokości blatu oraz możliwości zmiany trybu wyświetlania ekranu.

 

  • Stanowisko kodowania etykiet RFID

    Stanowisko kodowania etykiet RFID

    Technologia RFID umożliwia bardzo szybkie wprowadzenie nowych publikacji do obiegu bibliotecznego. Wprowadzanie zmian do pamięci etykiety odbywa się niemal natychmiast, co wymiernie przyspiesza wypożyczenia i zwroty książek.

  • Stanowisko bibliotekarza - wypożyczenia

    Nie wszystkie pozycje dostępne w bibliotece mogą być wypożyczane w wolnym dostępie. Informacja o tym zapisana jest w etykiecie RFiD wklejonej do książki.

  • Czytnik RFID

    Czytnik RFID służy do odczytywania informacji zapisanych w pamięci etykiety RFID i umożliwia jednoczesną identyfikację nawet 5 pozycji książkowych, co w dużym stopniu przyczynia się do przyspieszenia procesów wypożyczania lub zwrotu książek.

  • Stanowisko do samodzielnych wypożyczeń

    W bibliotece z wolnym dostępem czytelnik sam lub z pomocą bibliotekarza znajduje poszukiwaną książkę. Wybrane i wyszukane pozycje można wypożyczyć samodzielnie korzystając z samoobsługowego stanowiska ARFIDO, które pozwala na wypożyczenie kilku woluminów jednocześnie.