Zwroty RFID

Biblioteki mają do wyboru szereg rozwiązań umożliwiających automatyczne zwracanie wypożyczonych książek. Tradycyjne zwroty u bibliotekarza są czasochłonne i niosą ze sobą ryzyko oczekiwania w kolejce na obsługę. Ograniczone są dodatkowo godzinami pracy biblioteki.

Arfido wdraża rozwiązania, które skracają czas poświęcany na zwroty publikacji do minimum, a ponadto umożliwiają dokonanie samodzielnej operacji zwrotu książek. Najprostszym rozwiązaniem jest trezor usytuowany na zewnątrz biblioteki, który przyjmuje książki przez całą dobę. Po zapełnieniu kosza obsługa biblioteki sortuje zwrócone pozycje i wprowadza je do systemu. W bibliotekach, w których ważne jest, by zwracane pozycje były jak najszybciej udostępniane innym czytelnikom, znajduje zastosowanie wrzutnia RFID. Urządzenie rozpoznaje zwracane pozycje, przekazuje informacje do bibliotecznego systemu informatycznego, a następnie umieszcza je w wózku z ruchomym dnem. 

Wykorzystanie technologii RFiD przyczynia się znacząco do skrócenia czasu potrzebnego na przyjęcie książek do biblioteki oraz na wyraźne zmniejszenie liczby pomyłek. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają nawet całodobowe zwroty, a tym samym przyspieszenie obiegu książek, co wyraźnie sprzyja ich dostępności dla czytelników.

 

  • Wrzutnia RFID

    W tych bibliotekach, w których ze względu na sprawne ich funkcjonowanie czas przeznaczony na przyjmowanie zwrotów musi być znacznie ograniczony znajduje zastosowanie wrzutnia RFID.

  • Trezor biblioteczny

    W wielu bibliotekach możliwe jest zwracanie wypożyczonych księgozbiorów przez całą dobę. Umożliwia to trezor biblioteczny umieszczony na zawnątrz budynku lub w wydzielonym pomieszczeniu o swobodnym dostępie. 

  • Sorter do wrzutni RFID

    W bibliotekach obsługujących pokaźną liczbę czytelników zwroty wypożyczonych publikacji mogą stanowić poważny problem organizacyjny. Gromadzone w jednym miejscu książki muszą być następnie ręcznie sortowane co jest wyjątkowo czasochłonne.

  • Inteligentny regał

    Inteligentny regał umożliwia realizowanie samodzielnych zwrotów dokonywanych przez czytelników.