Ochrona zbiorów

Zbiory biblioteczne dostępne dla czytelników w strefie tzw. swobodnego dostępu są narażone na kradzieże. Ta wyjątkowa przestrzeń, stworzona specjalnie dla wygody użytkowników i dostępu do zasobów bibliotecznych, umożliwia samodzielne wypożyczenia i zwroty publikacji. Udostępniane w ten sposób zbiory muszą być skutecznie zabezpieczone przed nieuprawnionym wyniesieniem.

Biblioteki udostępniające swoje zasoby w wolnym dostępie chronią je przed nieuprawnionym wyniesieniem stosując zaawansowane systemy antykradzieżowe. Te same etykiety biblioteczne RFiD wklejone do książek, przechowując informacje o danej pozycji bibliotecznej, służą również do ich zabezpieczania przed kradzieżą. Kiedy książka z aktywnym zabezpieczeniem przenoszona jest pomiędzy antenami antykradzieżowymi wzbudza alarm, o czym informowany jest personel biblioteki sygnałem akustycznym i świetlnym. System antykradzieżowy przekazuje również do stanowiska bibliotekarza komunikat o publikacji, której zabezpieczenie wywołało alarm. Opcjonalnie możliwe jest również blokowanie drzwi. Tak samo działają pudełka zabezpieczające ALPHA z wklejoną etykietą biblioteczną RFID, w których można przechowywać wydawnictwa na CD, DVD lub Blu-ray.

W ofercie Arfido znajdują się również urządzenia zabezpieczające oraz etykiety działające w oparciu o technologię elektromagnetyczną (EM). Stanowią one jednak znacznie mniej skuteczną alternatywę do rozwiązań radiowych (RFID).

 • Anteny antykradzieżowe

  Bezpieczeństwo zasobów bibliotecznych wymaga zastosowania skutecznych rozwiązań, które cechują się wysoką wykrywalnością prób kradzieży.

 • Etykiety biblioteczne RFID

  Etykiety biblioteczne RFID oprócz przechowywania informacji i publikacji są też podstawowym elementem inteligentnego systemu antykradzieżowego.

 • Pudełka zabezpieczające Alpha

  W wielu bibliotekach oprócz książek wypożyczane są również zbiory multimedialne na płytach CD lub DVD. Te drobne przedmioty są łatwe do ukrycia, a próby ich wyniesienie trudne do zidentyfikowania.

 • Blokada drzwi

  Uzupełnieniem systemu antykradzieżowego jest elektromagnetyczna blokada drzwi.